Tradičná čínska medicína (TČM)

Je starobylý liečebný systém, ktorý zahŕňa veľké spektrum terapií. Prvé zmienky o TČM siahajú už do obdobia cisára Fu Xi, čo je 2852 p.n.l.. Okrem akupunktúry a fytoterapie patria do spôsobov liečby TČM aj masáže TuiNa, bankovanie a moxovanie, čínske cvičenie Qi Gong, dietetika a taktiež rôzne duchovno-transcendentálne praktiky ako astrológia, vykladanie budúcnosti cez Iťing, Feng Shui a sexuálna alchýmia.

V dobách keď TČM vznikala, ľudia popisovali svet okolo seba pomocou symbolov. Rovnakú symboliku používa TČM i dnes na popis stavu ľudského organizmu a vplyvov okolitého prostredia naň. Je to celostný systém, v ktorom všetko spolu súvisí. Príroda, zmeny ročných období, počasie a prostredie, toto všetko vplýva na naše telo.

Základný náhľad na svet okolo nás predstavuje teória Yinu a Yangu (阴阳). Celý svet a všetko v ňom sa dá pomenovať vzťahom týchto dvoch symbolov. V našom tele Yin a Yang môže meniť svoje pomery, a tým sa dostávame buď do stavu deficitu alebo plnosti. Do hĺbky zdravotného stavu nám pomáha preniknúť teória Piatich elementov (Wu Xing 五行), ktorá je to hlavným oporným pilierom tradičnej čínskej medicíny. Táto teória nám opisuje konkrétne orgánové sústavy, akupunktúrne dráhy, vzťahy medzi nimi, ako aj ročné obdobia, chute v potrave a emócie ovplyvňujúce zdravotný stav.

Pomocou týchto a ďalších symbolov, TČM popisuje celkový stav ľudského organizmu a hľadá príčinu vzniknutých chorôb. Tie sa môžu prejavovať na celom tele ako súbor na prvý pohľad nesúvisiacich príznakov – z pohľadu západnej medicíny. TČM vie nájsť jedného spojujúceho činiteľa a určiť tak jednu diagnózu. Pri jej liečbe dochádza k ozdraveniu na všetkých úrovniach. Napr. diagnóza „Gan Xue Xu“ je v preklade nedostatok krvi v elemente dreva 木 ( u nás sa prekladá ako pečeň 肝) sa môže prejavovať zhoršeným zrakom, bolesťami hlavy, suchou pokožkou, slabým menštruačným krvácaním až neplodnosťou, lámaním nechtov či vypadávaním vlasov. V západnej medicíne sa každý z týchto príznakov lieči samostatne ale v TČM sa lieči jedna príčina = koreň problému. V TČM sa nedá zdravotný problém škatuľkovať do jednej diagnózy, ako napr. migréna, pretože je veľký rozdiel v príznakoch. Pri migréne TČM rozoznáva 8 základných typov – päť z plnosti a tri z prázdnoty. Veľmi záleží od toho aký je to typ bolesti, kde presne sa na hlave prejavuje, v akej situácii, časti dňa a čo je spúšťačom migrény, ale aj od samostatnej konštitúcie osoby a dedičných faktorov.

Vďaka tomuto prístupu sa dá liečba západnou medicínou vhodne dopĺňať liečbou podľa TČM a tým dosiahnuť najlepší možný výsledok.
Každý človek je iný a práve tradičná čínska medicína umožňuje postaviť liečbu pripravenú na mieru.

Vo svojej praxi využívam komplexné poznatky TČM na diagnostiku klientových ťažkostí. Na ich odstránenie či aspoň zmiernenie používam individuálne zvolenú liečebnú metódu alebo ich kombinácie s pomedzi akupunktúry, fytoterapie (liečba bylinkami), stravovacích odporúčaní podľa princípov TČM. Ďalej používam aj masážnu techniku bankovanie, prehrievanie organizmu lávovými kameňmi, moxovanie. Na koniec si môžete so mnou zacvičiť liečebný Qi Gong.
Nesľubujem zázraky na počkanie, no veľmi rada Vám pomôžem. Zo skúsenosti môžem povedať, že moji klienti sa spravidla tešia zo zlepšenia svojho stavu z čoho mám radosť.

Autor: Karolína „Kayia“ Hauerová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *