Diagnostika podľa TČM – Spoznávame svoj príbeh

   Tradičná Čínska Medicína má inú formu diagnostiky ako klasická medicína. V dobe keď TČM vznikala ešte neexistovali moderné postupy a ľudia sa museli spoliehať na dobre vyvinutý zmysel pozorovať, počúvať chorého, cítiť pachy a vnímať telesné anomálie cez dotyk. Ja, už ako mladý a moderný terapeut TČM, viem čítať laboratórne výsledky a viem si to preložiť do žargónu TČM a pre efektívnejšiu terapiu potrebujem niekedy rӧndgeny , magnetickú rezonanciu a ultrazvuk.

Diagnostika pozorovaním – Už v prvom momente keď vstúpite do miestnosti začína diagnostika. Sledovať rýchlosť pohybu, gestikuláciu a artikuláciu, tón hlasu a potom sledujem farbu pleti, anomálie na koži, ochlpenie a iné. Najzložitejšia metóda pozorovania je diagnostika z jazyka. Na jazyku sa odráža vnútorný stav nášho teľa. Prejavuje sa na ňom problém ktorý práve teraz dominuje.
Diagnostika otázkami – Táto metóda je hlavným, ťažným pilierom celej diagnostiky a práve tu ja aj pacient spoznávame životný príbeh. Musíte byť pripravený na to, že budeme preberať zdravotnú minulosť, súčasný stav, detstvo až do minulých generácií, prejdeme si aj zdravie rodičova a starých rodičov. V štandardizovaných desiatich otázkach diagnostiky podľa TČM si prejdeme termoreguláciu, potenie, bolesti hlavy, telo, chuť k jedlu a na pitie, vylučovanie stolice a moči, zmyslové orgány, gynekológiu, psychiku a sexuálne problémy. Tento rozhovor je veľmi podrobný a dôverný a ja potom posudzujem stav presne podľa toho čo mi poviete.
Diagnostika pohmatom – Aby sme si poskladali celú mozaiku tela, musím sa ho aj dotknúť. Ak Vás bolia svaly a kĺby, potrebujem zistiť ako telo reaguje, či je miesto tvrdé, studené alebo príliš horúce. Do tohto oddielu patrí diagnostika z pulzu. Je to umenie ako preniesť celú pozornosť do špičiek prstov a vnímať pulz. Tento údaj nám poskytne najaktuálnejší pohľad ako to v tele je práve v tomto momente.

Ako sa pripraviť na vstupné vyšetrenie podľa TČM:
1. Pozorovanie:
– Je dobre dôjsť bez make-upu, rúžu a s nenalakovanými nechtami.
– Kvôli diagnostike z jazyka je treba aby ste si nečistili povlak z jazyka 3 dni pred návštevou.
– 2 dni pred diagnostikou nepite červené víno

– V deň diagnostiky nekonzumujte potraviny a nápoje čo môžu zafarbiť povlak na jazyku ako je káva, čierny čaj, farebné cukríky, čučoriedky a iné.
2. Dopytovanie:
– Skúste si uvedomiť kde Vás čo bolí, poinformovať sa o zdravotnej histórií vašich i rodinných členov.
3. Vyšetrenie od špecialistov:
– V prípade chronických, dlhodobých či zložitých problémov doneste prosím kópie výsledkov alebo buďte pripravený mi sprostredkovať informácie o vašej diagnóze.
– Vyhradzujem si právo odmietnuť pacienta ak neabsolvoval preventívnu prehliadku viac ako 3 roky dozadu.