Terapia bankami

„Bankovanie nebolí!“ To je prvá vec, čo odpoviem, keď sa ma niekto spýta, aké to je. Bolesť je najčastejšia obava ľudí, keď si predstavia tie fialové a červené salámiky na chrbte.

Pamätáte si aké to bolo mať cucflek? Veď ten tiež moc nebolel a vznik bol podmienený príjemným zážitkom 😉 To isté sa dá povedať aj o bankovacej masáži.
Jeden z pohľadov, ako premýšľať o bankovaní je, že je to inverzná masáž – miesto používania tlaku a sily sa používa satie. V banke sa vytvorí podtlak, a tá vtiahne trochu kože a svalu dovnútra. S bankou sa dá na tele posúvať, alebo ju dynamicky „odlepovať“ a znovu rýchlo prisať – túto techniku voláme „pusinkovanie“ podľa sprievodné zvuku :). Taktiež banku môžeme umiestniť na konkrétne miesta a body a tam dlhšiu dobu stimulovať.

Podľa stavu kože, podkožia a tuhosti svalov sa vytvorí nejaké sfarbenie, ktoré je pre terapeuta TČM extrémne dôležité – diagnostika bankovaním.

Sfarbenie fľakov po bankách naozaj záleží od toho v akom stave pacient príde.
Ak je osoba unavená a vyčerpaná, tak sa niekedy koža nesfarbí vôbec – „ani krvi sa nedorežem“. Tento stav zodpovedá v TČM diagnózam Xue Xu alebo Qi Xu (nedostatočnosť krvi alebo nedostatok qi).
Tie tmavé – fialové, niekedy až čierne fľaky sa robia zasa keď je prítomná Xue Yu (blokáda). Je znakom, že je tam silne zatuhnutý sval, šľacha, niekedy to môže byť aj blok na koži v podobe jazvy. Banka sa v tomto prípade musí vyrovnať so silným odporom tela.
Pri bankovaní sa nám vie koža sfarbiť ešte do červena, môže ostať ružová alebo niekedy má odtieň bielo – modrej. Všetko toto mi hovorí o nejakom probléme v tele.

V dobách, keď som ešte masírovala by som potrebovala dve hodiny tvrdej a bolestivej masáže, kým by som dosiahla porovnateľný výsledok, ako pri bankovaní. 15 minút bankovacej terapie je porovnateľných so 60 minútami masáže. Len bankovanie je menej bolestivé, chrbátik sa pri 45 minútovom sedení prejde od krku po kríže aj 10 krát a ešte banky pôsobia akupresúrne tým, že sa na bolestivé miesto dajú umiestniť na dlhšiu dobu pri rovnakom podtlaku.

Bankovanie rada kombinujem aj s terapiou teplom a prikladám aj na telo zohriaté lávové kamene. Taktiež aj pri akupunktúrnom sedení často stimulujem zatuhnuté a bolestivé oblasti bankami pre lepší výsledok.

Úľava sa pri akútnych bolestiach dostaví často už po jednom sedení. Zvyčajne stačia 3 sedenia bankovacej terapie, aby sme dosiahli kompletného odblokovania. Rozostup medzi sedeniami odporúčam 3 až maximálne 4 týždne. Potom už treba stav len udržiavať dobrou životosprávou, cvičením (napríklad Qi Gongu) a občasným zopakovaním bankovacieho sedenia.

Bankovanie je možné aplikovať na krk, ramená, lakte, chrbát, trup, podbruško, bedrové kĺby, kolená alebo chodidlá a členky.

Pri bankovaní sa organizmus prehreje a uvoľní. Urýchli sa krvný obeh a telo bude rýchlejšie vylučovať škodliviny. Bankovanie je jedna z mála masážnych metód, ktorá je odporúčaná i pri chorobe (veľmi účinne dokážu znižovať vysokú teplotu či pomáhajú detoxikovať pľúca pri astme).

Indikácie bankovania :

 • Odstraňuje ostré bolesti svalov a uvoľňuje zatuhnuté svaly
 • Odblokováva chrbticu a pomáha pri liečbe hernií platničiek a výrastkov na chrbtici
 • Odstraňuje bolesti kĺbov a zlepšuje ich hybnosť
 • Pomáha pri migrénach
 • Znižuje vysoký krvný tlak
 • Odstraňuje zápaly (gynekologické, črevné, pľúcne, svalové, kožné)
 • Prináša úľavu pri astme, zápaloch priedušiek, kašli a nádche
 • Pomáha pri liečbe menštruačných bolestí a pri odstraňovaní myómov a cýst
 • Pôsobí proti opuchom a bolestiam nôh
 • Priaznivo ovplyvňuje problémy s trávením a používa sa pri chudnutí
 • Prospieva pokožke so silným akné a pomáha liečiť škaredé jazvy
 • Detoxikuje organizmus

Kontraindikácie :

 • Trombózý
 • Kŕčové žily (iba pri masáži nôh)
 • Gangrény
 • Otvorené rany alebo hnisavá infekcia

Dúfam, že sa vám tento opis bude páčiť. Snažila som sa vyhnúť poučkám a pridať viac vecí z praxe.
Na záver Vám chcem ešte povedať, že sa venujem už iba bankovaniu a mám iné techniky ako maséri, tak ak máte iný zážitok, odporúčam si prísť odskúšať mňa 😉
Budem sa tešiť na Vás! Vaša Kayia.

12 komentárov na “Bankovanie

  • Dobrý deň, Jednoznačne áno. Bankovanie je super pri akútnych aj chronických stavoch problematiky krížov. Pri tých chronických doporučujem absolvovať MRI a riadne to vyšetriť. Ja často dávam pri dlhodobých bolestivých stavoch spôsobené napríklad herniami v bedrovej oblasti na doma špeciálny set plastových baniek, aby si mohol pacient aj sám pomôcť.

 • Prajem pekný deň,
  rada by som sa informovala ohľadom bankovania.Kúpila som si banky a chcela by som sa naučiť bankovanie. Chodila som pravidelne k mojej masérke, ktorá mi robila banky, čiže viem čo to je a ako to je. Ináč mne iba toto pomáha na chrbticu a kríže. Je to fajn. Neviem len to s čím sa banky nahrievajú moja masérka používa nejaký olej alebo neviem čo, keď to zapalí a hneď to banky a priloží na chrbát. Môžete mi poradiť čo si mam k tým bankám kúpiť aby som ich zohriala. Takisto chcem poprosiť, treba pred priložením banky na chrbať či iné miesto najako natrieť krémom a masirovať? Ďakujem veľmi pekne za ochotu a odpoveď.

  • Dobrý deň Valika,
   Ako laikovi na domáce použitie nedoporučujem sklenené banky. Ani ja ich sama nepoužívam na samo aplikaciu. existuje plastový bankovací set ktorý sa dá kúpiť, asi najlacnejšie som ho videla na maser.sk, stojí okolo 19 eur. Je tam pumpička ktorá vysaje vzduch z banky a hadička s pomocou ktorej viete si sama aplikovať banky na chrbát. Pri samoterapií si nemusíte kožu natierať, ale na ochlpených miestach inak banka nedrží, tak tam treba naniesť emulziu alebo olej.

  • Dobrý deň,
   S tými znamienkami to je individuálne, ak sa mi tam zmesti banka medzi ne tak sa dá, ak ich je fakt moc a hlavne tie vystúple tak moc nie.
   Inak používam bankovanie aj v rámci terapie neplodností, ale skôr ako doplnok, hlavne na uvoľnenie tela, proti stresu alebo ako súčasť dornovej metódy.

 • Dobry vecer,
  Dnes som bankovanie absoval po prvy krat, vrelo odporucam.
  Ako to je vsak nasledne s kupanim ? Je vhodne ist na druhy den po bankovani plavat ? Nehrozi ze by sa koza mohla zapalit?

  • Dobrý deň, pľuzgieriky po bankovaní žial občas vznikajú. Nieje to z popálenia ale z podtlaku, ked sa vytiahne moc tekutiny z tela. Tieto pľuzgieriky sa aj zle hoja. Hlavne ich neprepichovať a ak prasknú tak udžovať v čistote, nech sa nezapália.
   Pľuzgierikom sa ale dá predchádzať. Ja napríklad, keď tu mám prvý raz človeka nenechávam so statickou bankou viac ako 5 minút. Keď chodí pravidelne tak čas pôsobenia statickej banky predlžujem.
   Plastové banky tiež môžu spôsobiť tieto pľuzgieriky, ak je v nich vytvorený príliš silný podtlak a nechajú sa príliš dlho.
   Dúfam, že som vám odpovedala dostatočne na vašu otázku. Kayia

  • Zo začiatku len 5 minút a postupne keď sa koža a svaly adaptujú tak max 20 minút. ale vždy začínať radšej s kratšou aplikáciou inak hrozia podlakové pľuzgiere, ktoré sa zle hoja.Taktiež záleží od sily podlaku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *