qi gong2 - Copy

Qi Gong – zdravie, rovnováha a energia pre život


Čínska medicína a jej história siaha ešte do obdobia spred nášho letopočtu. V tomto období sa vytvoril veľmi komplexný systém liečby, od pasívneho prijímania terapie akupunktúrou, masážami TuiNa a užívaním bylinných zmesí (fytoterapia) po aktívnejšiu samoliečbu stravou a najaktívnejšiu liečbu cvičením a meditáciami.
Qi Gong (čítame „či kung“) je cvičenie, pri ktorom si precvičíme celé telo, rozdýchame sa a začneme sa ponárať do svojho vnútra, do stavu meditácie. Je to cesta ako dokážeme dostať svoje telo do harmónie a posilniť sa v každom ohľade bežného života.
Z čínštiny Qi Gong (氣功) znamená životná energia (Qi) a práca alebo cvičenie (Gong), takže doslova to znamená cvičenie podporujúce životnú energiu.
V modernej dobe existuje mnoho rozdielnych štýlov Qi Gongu, ale pri každom z nich platí, že cieľom je dostať sa zo zlého, nerovnovážneho stavu do stavu zdravia a kľudnej, vyrovnanej mysle a udržať sa tam.
Na rozdiel od bežného cvičenia, pri Qi Gongu nie je cieľom dostávať sa stále ďalej a ďalej fyzicky, ale je daná stabilná zostava cvikov, ktoré opakovaním privedieme k majstrovstvu a keď začneme robiť pohyb dokonale, môžeme sa začať sústreďovať na dýchanie a nakoniec dosiahnuť meditačný stav a ovládnuť energiu v nás a v okolí.

„Načo sa stále hnať za niečím novým, radšej sa treba poriadne naučiť to čo už vieme“, mi povedal môj múdry kolega.

  Qigong - Copy (2)  Cvičenie Qi Gongu vytvára plynulý tok našej energie v tele, takže každá časť tela bude rovnako silná, energická a všetka potrebná výživa dorazí na to miesto, kde telo potrebuje práve niečo opravovať, posilniť alebo len udržiavať v zdraví. Podstatou cvičenia je práca s telom, dychom a mysľou. Cvičenie stimuluje a zlepšuje obeh energie v tele. Pravidelné cvičenie odstraňuje energetické bloky a stagnácie, čo dovolí voľné prúdenie energie Qi. Toto zase podporuje liečenie a celkovo dobré zdravie. Ako sa dostávame do rovnováhy, telo sa dostáva na vyššiu úroveň a celý systém sa začína „upgradovať“.


Pre začiatočníka je dôležité vedieť:

Uvedomenie si vlastného tela – pri každom cvičení je dôležité vnímať svoje telo a Qi Gong nie je výnimkou. Cvičenie stimuluje cirkuláciu Qi a krvi v tele. Toto dosiahnete najefektívnejšie vtedy, keď si dokážete uvedomiť váš postoj, polohu tela a uistiť sa, že pohyby robíte správne.img040 - Copy

Regulované dýchanie – Qi Gong vo svojej praxi požaduje od cvičenca najmä prirodzené, uvoľnené dýchanie. Správne dýchanie zvyšuje pocit relaxácie a precítenie energie. Zato nesprávny spôsob dýchania môže spôsobiť napätie a stagnácie, takže je dôležité si uvedomovať, ako dýchame. Niektoré Qi Gongové cviky si vyžadujú zosynchronizovať výdych a nádych s pohybom, ale treba mať na pamäti, že dych nesmieme nijako siliť či obmedzovať.
Sústredená myseľ – Qi Gong sa dá cvičiť úplne bezmyšlienkovito, ale niektoré cvičenia si po nás vyžadujú pozornosť. Byť prítomný mysľou tu a teraz je jedno zo základných cvičení dôležitých pre bežný život. Počas cvičenia by sme nemali myslieť na to, čo sa deje doma alebo v práci, či sa nudiť. Mali by sme vnímať pohyb, uvedomovať si, čo znamená a časom precítiť samého seba a energiu sveta okolo.
Prirodzene a uvoľnene – Qi gong nemá v sebe nádych prekonávania sa či napätia a tlačenie svojho tela do extrémnych polôh. Toto cvičenie je bezbolestné a nemôže spôsobiť žiaden úraz, preťaženie šliach, zvrtnutia, bolesti kĺbov alebo svalov. Postupom času, keď nás telo a myseľ pustia ďalej, techniku zdokonaľujeme.
Pravidelné precvičovanie – Dôsledné praktizovanie Qi Gongu je kľúčom k dosiahnutiu zdravia. Qi Gong je opakom uponáhľaného a vystresovaného života tejto doby, a jeho praktizovaním si vytvárame rovnováhu v živote. pronájem sídla Prospešnosť tohto cvičenia sa dostaví až po dlhšom čase pravidelného tréningu. Naše zdravie sa bude postupne zlepšovať, budeme silnieť, dopad stresu na nás bude slabší a my sa budeme vedieť rýchlejšie a lepšie uvoľniť.

Qi Gong je vhodný pre každého. Jeho hlavné výhody sú:
•Qi Gong je prospešný všeobecne na prevenciu chorôb a na posilnenie chorého tela.

• Cvičenie Qi Gongu nám predlžuje život a pôsobí omladzujúco.
• Qi Gong zlepšuje cirkuláciu Qi a krvi v tele.
• Qi Gong pomáha uvoľniť stres a napätie. Celkovo podporuje prácu centrálneho nervového systému.
• Qi Gong udržuje kĺby a šľachy silné a pružné.
• Qi Gong podporuje dobré trávenie a dobrý spánok.

Ak Vás toto cvičenie zaujalo,informácie o kurzoch nájdete tu: Čínske zdravotné cvičenie Qi Gong

 Autor: Karolína „Kayia“ Hauerová
Zdroje: Frank Fick – Beginers Guide to Understanding Qi Gong