Všetci teraz prežívame ťažké časy, či v spoločnosti, na tele, aj duši. Inšpirovali ma posledné dva statusy z mojej Alma mater TCM Institut (tu a tu). Treba viac takých statusov, ktoré nebudú rozdeľovať ľudí, ale pomôžu im prekonať toto obdobie.

Ja to prežívam taktiež veľmi intenzívne na všetkých úrovniach, preto chcem s vami zdielať aspoň nejaké myšlienky, ako si pomôcť a ako sa uzemňovať, nech nás ten ostrý kov úplne nerozsekne.

Teória čínskej medicíny je v tomto krásna a pomáha nám vykompenzovať rôzne deje vo svete.

Teraz praktické rady:
Dôležité nezačínať robiť veľké zmeny v tomto období. Činnosti typu veľké upratovanie, či zmena dôležitých vecí v živote, rušenie priateľstiev, zanevieranie na veci – to všetko patrí viac k elementu kov, ktorý je ako sekera, pretína naše väzby, rozdeľuje spoločnosť a vytvára v nás silné pocity tlaku a frustrácie. Ten je nateraz dosť silný, preto potrebujeme posilňovať Zem.

Môžeme ju doslova stimulovať spojením so zemou, prácou na záhrade, hrabaním sa v zemi. Keď nemáme záhradku tak sa poďme postarať o kvetinky doma, prehrabujme im hlinu, dosypme novú zem, ostrihajme suché konáriky, umyme im kochlíky aj podmisky. Pre obveselenie môžete pomaľovať kochlíky alebo nalepiť nejaké nálepky na ne. Ak nemáte doma kvetinu tak si ju kúpte alebo adoptujte ?

Zem v našom živote tiež reprezentuje domáca alchýmia – sušenie byliniek, vyrábanie čajov, tinktúr či macerátov, varenie jedla a dochucovanie bylinkami, starostlivosť o stravu a o výživu nášho tela. Skúste napríklad pozrieť do skrinky, aké korenie vám tam už dlho stojí a nájdite recept, ako ho použiť. Začnite piť bylinkové čaje, spravte si domácu pleťovú vodu z byliniek a octu. Spojte sa s darmi zeme, začnite zasa piecť chlieb, urobte si pickles, džem alebo sirup.

Našu Zem podporíme budovaním nášho hniezda, kde sa cítime dobre. Naša zem je naše obydlie. Poďme si niečo ozdobiť nech to máme krajšie, ideálne vyrobme si niečo z prírodných materiálov ako z listov, kameňov či gaštanov a ozdobme si našu „jaskyňu“.

Nemusíme sa zameriavať len na indoor, ale aj na vonkajšok, toto mne pred pár rokmi nesmierne pomohlo prekonať traumu. Začnime si skrášľovať okolie, začnime napríklad zbierať odpadky okolo činžiaku. Vždy keď vyjdeme von, tak zoberieme 2-3 veci zo zeme a hodíme to do koša.

Venujme sa aj našej telesnej schránke, to je náš vlastný ekosystém. Pozor, nie že teraz začneme tvrdo cvičiť a budeme na seba prísny, to je znovu ten ostrý kov. Zem je jemná, trpezlivá, v kontakte sama so sebou. Stačí, že budeme chvíľu vedomí sami k sebe. Ak cítim niekde bolesť, vedome si na to miesto položím ruku a chvíľu pozorujem, keď som v strese, položím si ruky tam kde cítim úzkosť. Chyťte si brucho a začnite dýchať do brucha a uzemňovať sa. Preneste pozornosť do chodidiel a do svojej panvy.

Žime vedome – tu a teraz, nie na internetoch či správach.

Domáce zvieratká a deti vás dostanú do prítomnosti, chcete či nechcete. Ak nemôžete venčiť tak si adoptujte mačku. Garantujem Vám, že váš čas bude vyplnený inými vecami a nebude toľko času na sociálne média. My napríklad teraz riešime hnačku kocúra, blchy a ešte mám dcéru doma.  Tieto bytosti nás vždy stiahnu na zem, do reality ?

A na záver, buďme vďačný za to čo máme a čo nám prichádza, aké výzvy nám život predkladá. Už len slovom Ďakujem – napríklad za to že, ma to tak hnevá, sa zmení nálada a uvedomíte si, že je to len ďalšia životná výzva.

Je na vás či budete v sebe pestovať hnev alebo mier.