Išla Kayia na vandrovku – odborná stáž v nemocnici v Nanjingu

orezana univerzita

Priznám sa, že sa mi vôbec nechcelo pustiť do písania tohto článku. Ale regenerujem sa práve po mojej poslednej dornovke pred odchodom, páli ma celý človek a nechce sa mi spať 🙂

Celé plánovanie stáže šlo celú dobu dosť mimo mňa a nebyť mojej mamy – sponzora, tak ani nikam nejdem. Stáž je organizovaná mojou školou v Prahe a je vhodná hlavne pre absolventov škôl TČM. Máme úžasné tety na študijnom, ktoré všetko vybavovali, len nám posielali inštrukcie čo a ako a kedy zaplatiť. Takže ani víza som nevybavovala ja, ale cez poverenú osobu. Víza máme na pozvanie od čínskej univerzity. Fakt som nemusela pohnúť ani prstom a mohla som sa sústrediť na prácu.

25.3.2015 cestujem na odbornú stáž na ambulantných oddeleniach v univerzitnej nemocnici v Nanjingu.nanjing1

Nánjīng [„nan džin“] v preklade znamená Južné hlavné mesto. Toto mesto má hlbokú históriu. Od 3 storočia n.l. bolo považované za hlavné mesto Číny počas vládnutia šiestich veľkých dynastií. V súčasnosti Nanjing obýva 8,16 milióna obyvateľov. Nachádza sa v spodnej delte rieky Yangtze, takže bolo odjakživa ekonomickým centrom.

Naša cesta začne vo štvrtok. Odlietame z Prahy o 13:00, s prestupom v Moskve, priletíme do Pekingu o 10:00 v piatok. Potom sa presunieme do Nanjingu tiež letecky.

V nemocnici v Nanjingu budeme stážovať na piatich oddeleniach. Museli sme si dostatočne včas vybrať, na ktoré oddelenia chceme ísť a rozvrhnúť to do 20 dní. Ja som si vybrala sedem dní na akupunktúrnom, štyri na všeobecnom, päť na gynekologickom oddelení a zvyšné 2×2 dni som si rozdelila do pediatrie a dermatológie. Bolo nám povedané, že okrem akupunktúrneho oddelenia sa všade inde lieči najmä fytoterapiou, tak som zvedavá 🙂
Ďalej nás čaká osem prednášok od popredných lektorov Nanjingskej univerzity na témy: Športová akupunktúra a poranenie pohybového aparátu, liečba reumatoidnej artritídy, liečba migrén (škoda, že tých migrenikov mi moc nechodí, lebo toto bude už 4. špecializovaný seminár na túto tému… 😕 ), bylinná liečba obezity a zvýšenej hladiny tukov a liečba nespavosti.

Cez víkendy nás čaká aj zábava a pozrieme sa do Pekingu, ochutnáme pravú pekinskú kačku a pôjdeme na šaolínske vystúpenie. Prejdeme si aj najväčšie turistické atrakcie ako Veľký čínsky múr, Chrám nebies a Zakázané mesto. V Nanjingu pôjdeme na jazero Mochou a do hrobiek Mingov. Ďalej nás čakajú nejaké fakultatívne výlety, ktoré neviem o čom budú, ale ja sa rada nechám prekvapiť 😀

Ako ste si všimli na začiatku, nejak moc som sa nad touto cestou nevzrušovala, ale posledný mesiac bol takým očistcom. Keď som si mala niečo vyžrať, tak to muselo prísť teraz a všetko naraz. Nervy, problémy, konflikty, samé zlé veci, všetko naakumulované do 4 týždňov pred odchodom. Poviem Vám, že teraz sa teším na odchod úplne, že najviac! 🙂
Čo mi je najviac ľúto je že som to podcenila s čínštinou. Mala som mať doučovania, ale tie sa na štvrtý pokus definitívne zrušili a ja som v panike, 2,5 týždňa pred odchodom, hľadala niekoho kto sa mi povenuje, aspoň na dvoch lekciách. Dopadlo to super, do rúk si ma zobrala jedna Číňanka čo je tu na materskej a za 2 lekcie sme si prešli aspoň celú anatómiu a nejaké choroby – nech aspoň trochu rozumiem v ambulancii o čom sa bude lekár s pacientom baviť.
A ešte aby som nezabudla, tak sa mi po siedmych mesiacoch kľudu pokazil zasa chrbát, ale určite to má nejaký dôvod, možno ma konečne nejaký super-špeci odborník opraví 😀 Snažím sa byť pozitívna, lebo aj tak vieme kde je príčina, že? Stres….

Na FB som objavila jeden obrázok, ktorého heslo sa mi hodí na túto situáciu:
zkusený

Čínske okienko: maternica = uterus (eng.) = zĭgōng 子宮.
Doslovný preklad tohoto slova je zi = dieťa, gong = palác. Palác dieťaťa, krásne že? :mrgreen:

Inak vedeli ste, že v Číne nefunguje Facebook a gmail? Dosť blbé čo? Počas mojej neprítomnosti sa pokúsim existovať na mojej najstaršej adrese: neferet@pobox.sk.

Pokúsim sa veľa fotiť aj v nemocnici, aj na výletoch, mám v pláne si založiť denník, aby som po návrate mohla napísať  pár super článkov 🙂
Dúfam, že to bude zaujímave, pokúsim sa na praxi byť čo najiniciatívnejšia – že vraj to majú radi a potom sú nás ochotný viac púšťať k pacientom :). Ja sa chcem určite zoznámiť s nejakými profesormi a nazbierať kontakty, lebo v budúcnosti chcem ísť na dlhšie na takúto stáž.

Ďalej mám za cieľ ochutnávať čínske špeciality a neštítim sa ani chrobače! Jediné čoho sa obávam je to, že v Čine je neslušné smrkať pri jedle, no ale ja moc ľúbim štipľavé papanice a viete čo pálivé jedlo robieva s dutinami, že? 🙄

Na záver len zopakujem, že budem preč od 26.3 do 19.4.2015 a že nebudem dostupná na mobile. Ak všetko vyjde ako má, budem existovať len na e-maili neferet@pobox.sk (z gmailu a kayia to budem mať presmerované na pobox po túto dobu), len ten Facebook určite nebude fungovať.
Moc sa teším na návrat, keď Vám budem môcť všetko porozprávať!!!!!