Ako zvyšuje plodnosť akupunktúra

      Keď príde na to otehotnieť, moderné ženy majú špeciálne nároky. (A to nielen preto, že majú tendenciu čakať do 30tky alebo 40tky). Boli sme evolučne naprogramovaní, aby sme boli menej plodní počas vojen a hladomorov. Vďaka nášmu nevyváženému a uponáhľanému životnému štýlu sa nám darí napodobňovať vojnu a hladomor veľmi dobre. (1)

Naše telo nerozumie rozdielu medzi stresom  (z brutálnych deadlinov), tlak dvíhajúcim obchodným stretnutím, neustále zvoniacim mobilným telefónom a reálnym bojiskom. Ženy odvšadiaľ počúvajú, aký je stres zlý, a že stačí iba relaxovať, aby sa im podarilo otehotnieť. Žiaľ, stres je príliš hlboko zakorenený ako našom každodennom živote tak aj v našich telách a hormónoch. (2)

Čoraz viac medicínskych štúdií podporuje rolu akupunktúry vo zvyšovaní plodnosti a v podpore IVF (o 42% podľa Fetility and Sterility – pozri odkaz).(3)

Pacienti, ktorí vyhľadajú Tradičnú Čínsku Medicínu (TČM) v podpore plodnosti, zvyčajne podstúpia 3 mesiace trvajúcu kúru na zvýšenie plodnosti. Tá je zložená z aplikácie ihličiek a z rôznych odporúčaní ohľadne zmeny životného štýlu. Cieľom terapie, na ktorý dohliada špecialista – praktik Tradičnej Čínskej medicíny, akupunkturista, je rovnováha.

S pacientkou terapeut TČM prejde všetky aspekty jej zdravia a gynekologickú históriu, kde zistí aký „fertilný typ“ je pacientka – vyčerpaný (Jing Xu), suchý (Yin Xu), zablokovaný (Xue Yu/Qi Zhi), bledý (Xue Xu) či zadržujúci tekutiny (Tan/Shi). Toto voľne korešponduje s piatimi elementami  Čínskej medicíny, čo pomôže určiť smer liečby.

Body na podporu maternice.  CV6, ST28 a extra body Zi Gong ( v preklade znamená "Palác dieťaťa").

Body na podporu maternice. CV6, ST28 a extra body Zi Gong („Palác dieťaťa“).

Akupunktúra spravidla reguluje zápalové procesy, čo je spása pre ženy trpiace endometriózou, zvyšuje cirkuláciu krvi v maternici, čo vyživuje folikuly a vytvára hladké, zdravé endometrium. (3)

Počas liečby TČM sa používajú aj čínske byliny. Vhodne vybraté byliny majú hormonálne harmonizujúce účinky na zlepšenie skráteného či predĺženého cyklu. Vyštudovaný praktik TČM rozpráva „doktorčinou“ a vie vysvetliť pacientovmu západnému reprodukčnému špecialistovi presne čo predpísal, odporučil a hlavne prečo. Akupunkturista, ktorý nevie alebo nechce jednať so Západnými doktormi, len prehlbuje nedôveru v Čínsku medicínu.

Pomoc akupunkturistu vyhľadávajú ženy, ktoré chcú zväčša len optimalizovať cyklus, či si podporiť zdravie svojich reprodukčných orgánov a ktoré by pravdepodobne otehotneli aj bez pomoci, ako aj tie, čo využívajú konvenčnú medicínu. Ale chodia aj také ženy, čo majú napríklad zablokovaný vajíčkovod alebo Polycysticko Ovariálny Syndróm (PCOS) s pravdepodobnosťou počatia 1% a teraz majú už 2 deti.

Najväčšia príčina? Stres. Nie je len pocit, ale tiež prechádza cez naše žily. Zvyšuje hladiny stresových hormónov ako je prolaktín a kortizol, čo dáva telu pocit, že je práve v tomto období bez zdrojov na reprodukciu, že toto nie je správny čas ani miesto mať dieťa. Je to dosť primitívne, inými slovami povedané, telo nie je v dostatočnom kľude  na vyrábanie detí, keďže je pod neustálou „paľbou“. (4)

Zmena návykov a chémie tela si vyžaduje nejaký čas, nielen silnú vôľu či pravidelné hodiny jógy. Niektoré ženy nájdu osoh napríklad v podporných skupinách a hypnóze, ale niektoré zaryté podnikateľky si nedokážu vypnúť telefón ani pri 20-minútovom sedení akupunktúry, čo môže zároveň slúžiť ako nácvik „ako si spraviť čas vo svojom živote na bábätko“ 🙂

V prípade, že máte záujem o viac informácií nie len o TČM, či o vstupnú konzultáciu, neváhajte a kontaktujte ma.

Autor a preklad: Karolína „Kayia“ Hauerová
Pôvodný článok:  http://www.wellandgoodnyc.com/2010/02/08/fertility-enhancing-acupuncture-nycs-leading-practitioner-explains-her-approach/